четвер, 28 березня 2019 р.

QR- код та його використання в навчанні математики.



Сучасний світ наповнений продуктами високих технологій. Такий стан речей зобов’язує будь-яку людину вміти працювати з новими технологіями. Із  кожним роком обсяг інформації збільшується в зі швидкістю геометричної прогресії, що змушує людину вчитися протягом усього життя.
Реальне життя людини насичене мобільними пристроями, що служать для найрізноманітніших цілей (удома, на  роботі, під час навчання). Їх використання переросло  в  необхідність, а  іноді і  в  звичку. Ще важче від такої спокуси утриматися саме дітям, які починають із  раннього віку пізнавати красу цих пристроїв. На  жаль, у  більшості випадків мобільні пристрої служать іграшкою для дитини а не помічником.
Отже, потрібно задуматися над способами використання таких пристроїв для  підвищення ефективності освітнього процесу, у тому числі і в рамках навчання математиці.
Нині існує ціла низка хмарних інструментів, пристроїв і програм,  використання яких дозволить реалізувати принципи мобільного навчання.
Елементом мобільного навчання є QR-код. Зображення з загадковими чорними квадратами на білому фоні можна побачити в багатьох місцях: на рекламних плакатах, афішах, упаковках, сторінках журналів і візитівках. Це дуже інформативна і корисна в сучасному світі річ.
Розробила QR-код 25 років тому японська компанія Denso Wave. На японських заводах QR-код відразу витіснив штрих-коди. Переваг порівняно зі звичайним штрих-кодом у нього два - це простота сканування і обсяг даних.
Читати код може будь-який мобільний пристрій з фотокамерою і спеціальним ПО, а завдяки системі корекції помилок інформацію можна розшифрувати навіть при пошкодженні 30% коду. Існують статичні і динамічні QR-коди. Статичний код зберігає незмінну інформацію, тобто після його створення закодовані дані змінити не можна. Динамічний код дозволяє вносити правки до зміни самого коду.

Застосування  QR-коду:

1. QR-код як елемент квест-уроку
Організуйте пошукову роботу у межах уроку квесту чи певного заходу. Розмістіть запитання у класній кімнаті, по школі, на подвірї. Ці запитання потребують конкретних відповідей, чиї варіанти буде розміщено на тому ж аркуші поряд з QR-кодами. Лише правильна відповідь дозволить перейти до наступного запитання, неправильна - змусить повернутися до певного етапу. Уся потрібна інформація буде зафіксована у кодах.
          2. QR-коди в ігровому форматі роботи
Розробіть ігри з роздатковими матеріалами, де учні самостійно зможуть перевірити якість виконаної роботи. Додайте половину QR-коду на бланку із запитанням, а іншу половину - на бланку із відповідями. І щоб зчитати інформацію, потрібно поєднати дві частини коду. Якщо учень обрав неправильний варіант, то зчитування не відбудеться. Це прекрасний варіант роботи для самоконтролю.
          3. Інструмент для прискорення поширення інформації
Використовуючи коди, ви зможете надавати швидкий доступ на посилання до навчальний статей, сторінок та сайтів, які допоможуть розкрити ту чи іншу тему.
          4. Інструмент звітності роботи школярів
Навчіть школярів створювати QR-коди - і ви забудете про те, що потрібно носити за собою стоси рефератів чи зберігати низку посилань на учнівські роботи, якщо ті виконувалися в мережі. Це універсальний спосіб контролю за виконання групової чи індивідуальної роботи. Отримайте послання на YouTube, Dropbox чи Google Drive у форматі коду та перегляньте документ прямо зі свого смартфону хоч у дорозі, хоч на перерві.
          5. Елемент домашнього завдання
Додайте QR-код у домашнє завдання. За ним може бути сховане посилання на додаткові матеріали, презентація чи конспект до уроку, що дуже допоможе учням, які відстали у роботі. Також таким чином ви можете записати та надати ролик, за яким діти пригадають матеріал з попередньої теми.
          2. Додатковий інструмент для опрацювання літератури
Попросіть учнів написати відгук про книгу чи записати короткий відеоролик-враження. Особливо це актуально для роботи з літературою на літо. Посилання зашифруйте у QR-код та розмістить на тематичному стенді. Так однокласники дізнаються враження один одного про твір, ви зможете проконтролювати темп та масштаб виконання завдання, а самі школярі, переглядаючи відгуки, пригадають прочитаний матеріал навіть півроку по завершенню книги.

Створення коду не займе багато часу і  сил. На  сьогодні існує величезна кількість спеціальних сервісів, що дозволяють у декілька кроків згенерувати такий код, який можна зберегти на  комп’ютер і  надалі використовувати там, де тільки побажаєте. Наприклад, це можуть бути сервіси qrcoder.ru, qr code generator та  ін.
Сервіси для створення QR-кодів:
qrcoder.ru
  
qr code generator

Отже, QR-код  - це доцільне використання комп’юте­рної техніки у навчальному процесі з метою унаочнення матеріалу, забезпечення інди­відуалізації, диференціації, самостійності навчальної діяльності учнів, створення спри­ятливих умов для розвитку пізнавального інтересу учнів до вивчення математики.
За допомогою телефона, смартфона, або планшета можна прочитати QR-код. Для цього існує величезна кількість спеціальних програм. Я використовую мобільний додаток «Сканер для QR і штрих-кодів» який завантажила через Play Маркет.



Число пі можна і побачити, і почути, і відчути!!!

У послідовності знаків числа π немає логічних повторень, а це значить, що ця послідовність підкоряється теорії хаосу. Тому ще кажуть, що число π і є хаос, записаний цифрами… Добре дозволяє подумати про цей порядок у хаосі художній фільм Даррена Аранофскі «Пі» (1998), а почути музику π можна завдяки таким музикантам, як Девід Макдональд, який записав за допомогою фортепіано, як звучить число π, якщо його взяти з точністю до 122 знаків після коми. Для цього кожному числу був привласнений свій порядковий номер на клавіатурі фортепіано за мінорною шкалою. Коротше кажучи, число пі можна і побачити, і почути, і відчути – воно поруч.

Мій перший семінар вчителів математики

26 березня у ЧНВК №13 пройшов семінар вчителів математики з теми: «Використання Інтернет-ресурсів при вивченні математики (QuzzezQR-коди, Plickers


План роботи семінару:


1.           
Збір учасників семінару 10.00год

2.           
Представлення школи
/директор ЧНВК №13
Катарина І.М./

3.           
Можливості використання Інтернет-ресурсів при вивченні математики
/вчитель математики
Кондюх Л.М./

4.           
Quzzez - один із способів реалізації індивідуального підходу до навчання математики
/вчитель математики
Тхір Р.Р./

5.           
Використання сучасного виду кодування за допомогою QR-кодів
/вчитель математики
Шеремета А.І./

6.           
Майстер-клас по використанню програми Plickers
/методист ІМЦО 
Пиріг  І.В./

7.           
Виступ психолога
/практичний психолог
Булик Ю.В./

8.           
Обговорення. Обмін досвідом
Брошура 

Хочу подякувати моїм колегам по кафедрі Кондюх Л.М. та Тхір Р.Р. за підтримку і розуміння, Сямук І.О. за організацію, дирекції школи а також всім учасникам за прекрасну і невимушену атмосферу. Радію, що спілкувалася з Вами! Бажаю всім сили йти далі! Будьте здорові й щасливі!

День числа π

Фото: bbc.com


14 березня (або чотирнадцятий день третього місяця року – 3/14) вважається неофіційним Днем числа π (пі).


Із числом пі всі ми офіційно познайомилися у школі на уроках математика та геометрії, але стикаємося із ним від самого народження. Що ж воно таке? Розумна відповідь – це незмінне відношення довжини кола до його діаметру, а от мудра – це краса пропорцій, яку створила природа, придумав Бог, а побачила людина.

Довжина кола дорівнює π, якщо його діаметр 1. Фото: Вікіпедія

Довжина кола дорівнює π, якщо його діаметр 1. Фото: Вікіпедія


Уявіть собі коло. Уявили? Чудово, число π перед вами! Там де коло, там завжди є число пі. Якщо діаметр кола дорівнює 1, тоді довжина цього кола це 3,1415926535… і ще трильйон трильйонів чисел, безкінечність, яка завжди в однаковій гармонії зі світом. Кожного дня ми стикаємося із числом пі у вигляді краплинок води, коли падає дощ, чи у формі маленьких зерняток, коли садимо квіти, або повного місяця, коли дивимося на небо, чи того ж колеса автомобіля, який везе нас додому. Зрештою, елементарні частинки, з яких побудований весь світ, нагадують форму кола, та й планети і зірки мають наближений овальний вигляд. Коло та число пі – саме по собі ідеальне, наші уявлення ідеального побудовані саме у формі кола. Хіба не у вигляді сфери (великого числа кіл) ви уявляєте наш Всесвіт? Якщо так і є, тоді його можна визначити завдяки числу пі. Все це означає лиш те, що у світі є задум, невловимий і незрозумілий, та він точно є. Завдяки пі ми помічаємо його.

Число пі є ірраціональним числом – це означає, що воно немає кінця, тому всі наші розрахунки є не точними, а наближеними до точності. У цьому майже містична суть структури світу та числа пі – наближення до пізнання, але ніколи не повне пізнання. Однак, навіть цього наближення достатньо, щоб робити розрахунки, які дозволяють запускати космічні кораблі і бачити рух та траєкторію небесних тіл з точністю до найменшого атома!

Символічно також, що  14 березня, у день відзначення Дня числа пі, народився у 1879 року найвідоміший фізик минулого – Альберт Ейнштейн, а у 2018 році помер найвідоміший фізик сучасності – Стівен Гокінг.

Стівен Хокінс та Альберт Ейнштейн
Стівен Хокінс та Альберт Ейнштейн

Довідка.

Свято було започатковане в 1987 р. фізиком з Сан-Франциско Ларрі Шоу, який помітив, що в американській системі запису дат (місяць і число), дата 14 березня – 3/14 – і час 1:59:26 збігається з першими розрядами числа π (3,1415926....).

У 1706 р. у книзі «Нове введення в математику» британського вченого Вільяма Джонса для позначення числа 3,141592... вперше була використана літера грецького алфавіту π. Це позначення походить від початкової літери грецьких слів περιφερεια – коло, периферія і περιμετρoς – периметр. Загальноприйнятим позначення стало в 1737 році завдяки роботам Л. Ейлера.

Відомості про те, що довжина кола вдвічі довша, ніж діаметр, були вже в клинописних табличках Стародавнього Межиріччя. Таке ж значення числа π є і в тексті Біблії. У священній книзі джайнізму (однієї з найдавніших релігій, що існували в Індії, і виникла в 6 ст. до н. е.) є одна вказівка, з якої випливає, що число π у ті часи приймали рівним 3,162. Але вже в другому тисячолітті до н. е. древні єгиптяни користувалися більш точним його значенням 3,160.

Ці відомості були отримані з так званого «Математичного папірусу», знайденого в 1858 році. Відомо, що цей папірус переписав писар Ахмеса близько 1650 р. до н.е., автор оригіналу невідомий – встановлено лише, що текст створювався в другій половині 19 ст. до н. е. Цей документ залишається основним джерелом інформації з математики Стародавнього Єгипту. Однак зрозуміти, яким чином єгиптяни отримали саму формулу для розрахунку числа π, з контексту неясно. Значення числа π, отримані древніми: 16/9 = 3,1604 у єгиптян; 22/7 = 3,1428 у греків і 3,162 у індусів.

Достатньо точне значення числа π для свого часу отримав Платон (427-348 рр. до н.е.). Він використав співвідношення √ 2 + √ 3 = 3,146.

Серед європейських математиків у 1220 р. Л. Фібоначчі визначив три перших точних десяткових знаки числа π, а в 16 ст. фламандець А. Антоніс визначив шість знаків, а пізніше він знайшов ще 15 знаків після коми.

Своє ім’я мають декілька чисел в нескінченній послідовності π. Шість дев’яток числа π носять ім’я американського фізика Р. Фейнмана. Якось він читав лекцію і ошелешив публіку зауваженням. Він сказав, що хотів би напам’ять вивчити цифри числа π до шести дев’яток тільки для того, щоб під кінець розповіді вимовити шість разів «дев’ять», натякаючи на те, що його значення раціональне, але воно насправді завжди було і буде ірраціональним. Найсильніші комп’ютери дають всього лиш близько 14 трильйонів символів числа пі.

Тисяча символів числа пі
Використані джерела https://zik.ua/news/2018/03/14/den_chysla__yak_zapamyataty_314159265_i_ne_zabuty_svoie_imya_1284447

Квест з математики "Mathe-манія"

Назва Гра-квест з математики «Mathe-манія»
Мета: створення умов для підвищення мотивації до вивчення шкільного предмета математика з використанням мобільного навчання, сприяння формуванню інформаційної культури, логічного мислення, колективної творчої активності; формування в учнів уміння працювати в команді; розвиток пам'яті, уважності, здатності до взаємодії та творчих здібностей дітей, швидкості реакції в неординарних ситуаціях; вміння гідно вести суперечку, виховання волі до перемоги та поваги до суперника.
Завдання квесту: за допомогою різнопланових завдань та використання телефонів і смартфонів, мотивувати дітей до  розвитку навчально-пізнавальної активності.
Очікувані результати:
·           Збільшення активності та рухливості учнів.
·           Мотивація до вивчення предмету із залученням мобільного навчання.
·           Формування навичок «командної гри» у процесі спільної діяльності.
·           Підвищення загальної культури учнів.
·           Розвиток логічного мислення, пам’яті, уваги, уяви, спостережливості, ІКТ-вмінь підвищити загальний рівень розвиненості школярів за допомогою сучасних технологій. 
Спрямованість: учні 9 класу.
Актуальність: даний захід поєднує ігрові та навчальні моменти, сприяє розвитку пізнавальної активності, творчих здібностей, кмітливості, винахідливості та показує, що до вивчення будь-якого предмета можна підходити творчо.
 




Гра-квест «Mathe-манія»

Квест (англійське “quest” - пошук) - один з основних жанрів ігор, що вимагають від гравців рішення розумових інтелектуальних завдань по темі квест-гри, нестандартне мислення і кмітливість. Квест спрямований на оволодіння навичками вирішення поставлених завдань, вміння швидко орієнтуватися в різних предметних областях, виховує прагнення до перемоги.
Учасники:  5 команд по 6 учасників (капітан + 4 гравців + фотограф).
Місце проведення: 8 локацій на території школи.
Завдання: кожне завдання закодоване у вигляді QR-кодів, команди сканують завдання і, розв'язавши правильно проскановане запитання чи завдання, учні отримують номер кабінету де знаходиться наступна локація. 
Виконання завдань: близько 5 хвилин з урахуванням переходів між станціями.
Загальний час: до 40 хв.

Хід гри
1.Завчасно підготовлені локації і завдання.
2.Команди збираються в кабінеті математики №12.
2.Привітальне слово вчителя.
3.Представлення команд (назва, девіз). Кожна команда відрізняється кольоровою картою, що відрізняє її від інших команд.
4.Капітани команд отримують карту та загадки-підказки– до якої локації їм відправлятися спочатку.
6. Команди розпочинають гру.
7. Після проходження всіх локацій команди збираються в кабінеті математики № 12, здають свої карти.

Закінчується квест перевіркою правильності та швидкості виконання завдань.

Команда-переможець отримує +1 бал до контрольної роботи)))
,
Висновки:  квест не стільки розкриває та поглиблює знання, скільки мотивує дітей до навчання, робить його цікавим та різноманітним. Квести мають велику популярність, тому використання їх у навчанні є доречним. Організація та підготовка квесту займає близько тижня, залучає багато учасників та помічників, але спогади та враження у дітей залишаються надовго.