14 березня (або чотирнадцятий день третього місяця року – 3/14) вважається неофіційним Днем числа π (пі).
Із числом пі всі ми офіційно познайомилися у школі на уроках математика та геометрії, але стикаємося із ним від самого народження. Що ж воно таке? Розумна відповідь – це незмінне відношення довжини кола до його діаметру, а от мудра – це краса пропорцій, яку створила природа, придумав Бог, а побачила людина.
Довжина кола дорівнює π, якщо його діаметр 1. Фото: Вікіпедія
Уявіть собі коло. Уявили? Чудово, число π перед вами! Там де коло, там завжди є число пі. Якщо діаметр кола дорівнює 1, тоді довжина цього кола це 3,1415926535… і ще трильйон трильйонів чисел, безкінечність, яка завжди в однаковій гармонії зі світом. Кожного дня ми стикаємося із числом пі у вигляді краплинок води, коли падає дощ, чи у формі маленьких зерняток, коли садимо квіти, або повного місяця, коли дивимося на небо, чи того ж колеса автомобіля, який везе нас додому. Зрештою, елементарні частинки, з яких побудований весь світ, нагадують форму кола, та й планети і зірки мають наближений овальний вигляд. Коло та число пі – саме по собі ідеальне, наші уявлення ідеального побудовані саме у формі кола. Хіба не у вигляді сфери (великого числа кіл) ви уявляєте наш Всесвіт? Якщо так і є, тоді його можна визначити завдяки числу пі. Все це означає лиш те, що у світі є задум, невловимий і незрозумілий, та він точно є. Завдяки пі ми помічаємо його.
Число пі є ірраціональним числом – це означає, що воно немає кінця, тому всі наші розрахунки є не точними, а наближеними до точності. У цьому майже містична суть структури світу та числа пі – наближення до пізнання, але ніколи не повне пізнання. Однак, навіть цього наближення достатньо, щоб робити розрахунки, які дозволяють запускати космічні кораблі і бачити рух та траєкторію небесних тіл з точністю до найменшого атома!
Символічно також, що 14 березня, у день відзначення Дня числа пі, народився у 1879 року найвідоміший фізик минулого – Альберт Ейнштейн, а у 2018 році помер найвідоміший фізик сучасності – Стівен Гокінг.
Стівен Хокінс та Альберт Ейнштейн
Довідка.
Свято було започатковане в 1987 р. фізиком з Сан-Франциско Ларрі Шоу, який помітив, що в американській системі запису дат (місяць і число), дата 14 березня – 3/14 – і час 1:59:26 збігається з першими розрядами числа π (3,1415926....).
У 1706 р. у книзі «Нове введення в математику» британського вченого Вільяма Джонса для позначення числа 3,141592... вперше була використана літера грецького алфавіту π. Це позначення походить від початкової літери грецьких слів περιφερεια – коло, периферія і περιμετρoς – периметр. Загальноприйнятим позначення стало в 1737 році завдяки роботам Л. Ейлера.
Відомості про те, що довжина кола вдвічі довша, ніж діаметр, були вже в клинописних табличках Стародавнього Межиріччя. Таке ж значення числа π є і в тексті Біблії. У священній книзі джайнізму (однієї з найдавніших релігій, що існували в Індії, і виникла в 6 ст. до н. е.) є одна вказівка, з якої випливає, що число π у ті часи приймали рівним 3,162. Але вже в другому тисячолітті до н. е. древні єгиптяни користувалися більш точним його значенням 3,160.
Ці відомості були отримані з так званого «Математичного папірусу», знайденого в 1858 році. Відомо, що цей папірус переписав писар Ахмеса близько 1650 р. до н.е., автор оригіналу невідомий – встановлено лише, що текст створювався в другій половині 19 ст. до н. е. Цей документ залишається основним джерелом інформації з математики Стародавнього Єгипту. Однак зрозуміти, яким чином єгиптяни отримали саму формулу для розрахунку числа π, з контексту неясно. Значення числа π, отримані древніми: 16/9 = 3,1604 у єгиптян; 22/7 = 3,1428 у греків і 3,162 у індусів.
Достатньо точне значення числа π для свого часу отримав Платон (427-348 рр. до н.е.). Він використав співвідношення √ 2 + √ 3 = 3,146.
Серед європейських математиків у 1220 р. Л. Фібоначчі визначив три перших точних десяткових знаки числа π, а в 16 ст. фламандець А. Антоніс визначив шість знаків, а пізніше він знайшов ще 15 знаків після коми.
Своє ім’я мають декілька чисел в нескінченній послідовності π. Шість дев’яток числа π носять ім’я американського фізика Р. Фейнмана. Якось він читав лекцію і ошелешив публіку зауваженням. Він сказав, що хотів би напам’ять вивчити цифри числа π до шести дев’яток тільки для того, щоб під кінець розповіді вимовити шість разів «дев’ять», натякаючи на те, що його значення раціональне, але воно насправді завжди було і буде ірраціональним. Найсильніші комп’ютери дають всього лиш близько 14 трильйонів символів числа пі.
Використані джерела https://zik.ua/news/2018/03/14/den_chysla__yak_zapamyataty_314159265_i_ne_zabuty_svoie_imya_1284447
Немає коментарів:
Дописати коментар